INDIVIDUÁLNÍ LTV
Individuální LTV (léčebná tělesná výchova) je komplex rehabilitačních přístupů a postupů směřujících k obnovení hybných a funkčních schopností organismu. Provádí ji specialisté v oboru fyzioterapie na individuálních cvičebnách dle předpisu lékaře. Zahrnuje např. techniky měkkých tkání (měkké techniky), mobilizace a trakce, nácvik uvolňujících manévrů, stabilizaci svalového korzetu trupu, úpravu pohybových stereotypů, senzomotoriku a další.
Jedná se o různé typy LTV:
Cvičení pro správné držení těla, cvičení při bolestech zad, cvičení plochonozí, cvičení pro celkovou kondici, uvolňovací a protahovací cviky, poúrazové cvičení
MĚKKÉ A MOBILIZAČNÍ TECHNIKY
Měkké techniky je ošetření zaměřené na svalové úpony, svalové fascie, šlachy, podkoží a kůži. Slouží také jak k uvolnění svalových spasmů a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách, tak i k celkovému uvolnění.
Provádí se bez použití masážních emulzí. Nervová zakončení a receptory (čidla) v kůži, podkoží a šlachách přenášejí po mechanickém podráždění impulsy reflexním obloukem do vnitřních orgánů v daném segmentu, čímž se dají reflexní cestou ovlivnit porušené funkce těchto orgánů. Vzruchy přenesené nervovými drahami do mozku mají pozitivní vliv i na psychiku, čímž se vysvětluje celkový zklidňující účinek.
CVIČENÍ S MÍČI A OVERBALLEM
Overball (zdravotní míček) je cvičební pomůcka, která se používá v oblasti rehabilitace a fyzioterapie. S tímto malým, lehkým, nafukovacím, pružným míčkem o průměru 28 cm lze provádět opravdu širokou škálu posilovacích, protahovacích a vyrovnávacích cviků, které můžete cvičit nejen doma, ale také je zařadit do lekcí cvičení při posilování a závěrečném strečinku.
Při cvičení s balančními pomůckami, jako je také overball, dochází k zapojování hlubokého stabilizačního svalového systému - dna pánevního, šíjových svalů, hlubokých ohýbačů krku a hlubokých svalů zádových, které spolu s břišním svalstvem fixují páteř.
Protože při denním pohybu namáháme hlavně svaly povrchové, často není náš hluboký stabilizační svalový systém dostatečně zapojován a je málo vyvinutý, nedrží správně páteř a my ji pak často přetěžujeme. Cvičení s overbally s využíváním “balancování” a zapojování hlubokých svalů odstraňuje svalovou nerovnováhu, pomáhá nám správně zpevnit tělo a zlepšit jeho držení.
Všem, co rádi zkouší něco nového, doporučuji vyzkoušet cvičení s overbally. Overballem si můžete také podložit židli a sedět na něm v práci či u televize, v autě jím můžete podepřít bedra. Odlehčíte tak trochu své páteři.
MASÁŽ ZAD A ŠÍJE
Masáž zad a šíje ulevuje od bolestí v hrudní a bederní oblasti páteře, způsobených především špatným držením těla a nošením břemen v jedné ruce.
Masáž zad a šíje odstraňuje ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Masáž zad je naprosto uvolňující, dá nám vychutnat pocit uvolnění a pozitivního naladění. Naše tělo náhle zjistí, jaký je požitek volně dýchat, stát a pohybovat se.
Doporučení:
U masáže zad a šíje se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech. Masáž zad a šíje uvolňuje napětí v dolní části zad. Je velmi účinná po dlouhém sezení nebo po dlouhých jízdách autem.
Vhodné pro ženy i muže.
MASÁŽ DOLNÍCH KONČETIN
Těžké a unavené nohy? Kdo tento pocit nezná a kdo by o ně stál? Vraťte svým nohám lehkost. Zátěž, kterou musejí snášet je veliká a péče, kterou jim dáváme je zdaleka nedostačující. Uklidnění a harmonie pro naše nohy znamená to samé pro naše celé tělo a každodenní vnitřní soulad.
Naše tělo bývá velmi přetěžováno dlouhým sezením či stáním. Končetiny jsou pak unavené, natékají. To vše provází bolest způsobena zhoršenou funkcí oběhového systému.
Masáž dolních končetin je velmi oblíbená pro své léčebné účinky a omezení rizika tvorby civilizačních nemocí, které jsou spojeny s poruchami krevního oběhu. Masáž nohou je velmi uvolňujícím i léčebným dárkem pro naše tělo. Terapie zlepšuje krevní i lymfatický oběh, navozuje déletrvající pocit lehkých nohou, zbavuje únavy i bolesti a udržuje člověka v dobré fyzické a psychické kondici.
VÍŘIVKA NA RUCE A VÍŘIVKA NA NOHY
Prokrvení končetin, zlepšení rozsahu pohybu v kloubech
Indikace:
poúrazové stavy, otoky končetin, bolesti, artróza kloubů
PERLIČKOVÁ KOUPEL
Perličková koupel Vám pomůže při odbourání stresu, bolestech kloubů, páteře, regeneraci svalstva, poruchách spánku, zlepší krevní oběh.
Tato procedura probíhá vleže či vsedě na masážní rohoži v teplé vodě. Její účinek je obvykle posilován přidáním vhodné koupelové soli.
Účinky:
podporuje srdeční činnost a krevní oběh, zlepšuje dýchání, pomáhá předcházet bolestem páteře a kloubů, příznivě působí při nervovém vyčerpání, stresu a depresích, aktivizuje látkovou výměnu, je účinná při poruchách potence, podporuje činnost vnitřních orgánů, celkově uvolňuje, zpevňuje pokožku a vazivo, odbourává přebytečné tuky, přináší celkové osvěžení a uklidnění
Kontraindikace:
těžká onemocnění nervového původu, akutní zánětlivé stavy, dekompenzovaná onemocnění srdce a těžké oběhové poruchy, těhotenství.
PODVODNÍ MASÁŽ
Tato masáž je poskytována většinou v lázních, ale také na rehabilitačních pracovištích. Využíváme při ní relaxační působení vody a působení proudu vody pod tlakem, kterou aplikujeme na tělo z masážní trysky. Způsob aplikace: Při této masáži je člověk celý ponořen ve speciální vaně, v příjemně teplé vodě s teplotou 35 - 37 ° C, což působí na celkové uvolnění svalů a kloubů. Masér nebo fyzioterapeut pak provádí masáž pomocí trysky, která může mít různý průměr. Podle toho, zda chceme působit bodově do hloubky, použijeme trysku s menším průměrem nebo pokud chceme působit více plošně, použijeme trysku většího průměru. Trysku držíme přibližně 10-15cm od těla klienta. Postup masáže: klientovi, pak jak se ponoří do vany, přizpůsobíme polohu těla pomocí výškově regulovatelného lehátka, případně opěrkou na nohy, či různými podložkami. Necháme ho pár minut relaxovat, aby si zvykl na vodní prostředí. Pak začínáme s masáží, nejdříve na větších svalech dolních a horních končetin zepředu. Vždy postupujeme směrem od končetin k trupu. Tryskou děláme spirálovité nebo i přímé pohyby. Po promasírování přední části těla, se klient otočí a promasírujeme zadní část. Míjíme kostěné výběžky, hrany kostí, křečové žíly, citlivé a bolestivé místa a intimní partie.
Trvání masáže: 5 - 20 minut podle rozsahu a místa masáže.
Účinek masáže je velmi intenzivní, proto je pak nezbytný alespoň půlhodinový odpočinek na lehátku.
Indikace:
stavy po operacích a úrazech pohybového aparátu, chronické degenerativní a revmatické choroby pohybového aparátu, stavy po obrnách a ochrnutí, Jizevnatá defekty kůže, skoliózy, chybné držení těla, obezita.
Kontraindikace:
nehojící se kožní defekty, infekční kožní choroby, přecitlivělá kůže, všechny choroby v akutním stádiu, infekční choroby, zhoubné nádory, vysoký krevní tlak, inkontinence moči a stolice, aktivně psychózy, epilepsie s častým výskytem záchvatů.
ULTRAZVUK
Ultrazvuková terapie se naopak ukázala jako velice účinná při mnoha potížích. Během terapie na ošetřované tkáně působí jednak mechanická a jednak tepelná energie. V místě ošetření tak dochází k lokálnímu zvýšení teploty, což má za následek například zlepšení prokrvení, uvolnění napětí, rovněž se urychluje proces hojení a dochází k odstranění bolesti.Terapie ultrazvukem je proto vhodná při chronických zánětlivých onemocnění kloubů, poúrazových stavech, ale také k léčbě cévních a kožních onemocnění.
ELEKTROTERAPIE
Elektroterapie je oblíbená terapie, jenž využívá různé druhy elektrických proudů, které zlepšují prokrvení tkání, uvolňují napětí svalů nebo je naopak posilují. Působí proti bolesti a zánětu. Typ elektroléčebné procedury se volí podle převažujícího typu onemocnění. Je možné léčit choroby pohybového aparátu, poruchy prokrvení, zánětlivá a degenerativní onemocnění, pooperační stavy, kožní problémy apod.
Působí také proti bolesti a zánětu. Typ elektroléčebné procedury se volí podle převažujícího typu onemocnění. Obecně je možno říci, že elektroléčba působí zejména proti bolesti (má analgetický efekt), zvýšenému napětí svalů (myorelaxační efekt), zvyšuje prokrvení tkání a tkáňový metabolismus, má příznivý vliv na zmenšení otoků.
Indikace:
Elektroterapie je proto vhodná při onemocněních pohybového aparátu, zejména u chronických a degenerativních onemocnění, u pooperačních stavů, úrazových stavů, při chronických gynekologických a urologických zánětech, při onemocněních trávicího a dýchacího ústrojí, u kožních onemocnění a dalších.
MAGNETOTERAPIE
Magnetoterapie využívá pulsního elektromagnetického pole. Aplikace se provádí pomocí válcových nebo plochých aplikátorů. Má protizánětlivý a protibolestivý účinek, způsobuje roztažení cév, uvolňuje svalové napětí a spasmy. Urychluje hojení kostí i měkkých tkání. Indikací jsou především degenerativní, zánětlivá a funkční onemocnění pohybového aparátu.
LASEROTERAPIE
Tato velice jednoduchá, neinvazní a bezbolestná metoda slouží ke zlepšení energetické bilance, zvýšení imunity organismu a má výrazné hojící účinky. Řeší akutní i chronické obtíže zánětlivého či nezánětlivého charakteru. Laserová terapie je vhodná k ošetření poruch kožní povahy, zejména akné, keloidních a tuhých jizev, strií, ekzémů, oparů, aftů apod. Je dlouhodobě klinicky ověřená, a nevyvolává vedlejší účinky.
RAŠELINOVÝ ZÁBAL
Zábaly lze používat jako podpůrný prostředek při syndromech svalového přetížení při sportu, pracovním zatížení apod. Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Forma jednorázových aplikací obsahujících velké množství organických a minerálních látek, které se za pomoci tepelné podpory dostávají do našeho těla, mají rovněž blahodárný vliv na pokožku.
LAVATHERM, SOLUX
LAVATHERM je hřejivý balíček vyrobený z PVC, který je naplněn tekutou náplní, nejedovatým nátriumacetátem. Prohnutím aktivační tyčinky dochází řetězové krystalizaci a čirá kapalina se mění v bílou hmotu, přitom vzniká sálavé teplo až 54 °C, které příjemně hřeje po dobu desítek minut až několik hodin (závisí na velikosti sáčku a izolaci vůči okolí).
teploterapie, rehabilitace, bolesti zad, svalů, problémy s menstruací, revma, masáže. Dále nalezne široké uplatnění v praktickém životě vždy, když je žádoucí příjemné teplo.
LAVATHERM jako termomédium má i svojí chladivou funkci. Po 15 - 30 min. v ledničce přebírá teplotu 4 - 6 °C (v mrazničce -6 °C) a zůstává stále měkký a poddajný. Takto se používá při kryoterapii, jako chladivý obklad na pohmožděninyči otoky, migrény, bolesti hlavy a zubů, horečky, bodnutí hmyzem a podobně.
Solux je umělým zdrojem infračerveného záření. Vlivem infračerveného světla se také uvolňují kožní póry. Světlo zmírňuje bolesti revmatického původu a bolesti svalů. Díky všem svým vlastnostem je vhodné pro léčebné a kosmetické účely.
Indikace:
u chronických bolestivých syndromů pohybového systému, artróz a dalších pohybových onemocnění.
Ischias, blokáda krční páteře, zánět středního ucha, revmatické potíže, bolesti svalů, akné, nemoci z nachlazení, zánět mandlí, artrotické bolesti, zánět hrtanu, nosních dutin, bolesti zubů, hematomy, malá (nekrvácivá) poranění, jizvy, dna, při sportování a léčebné gymnastice. Při masážích a kosmetických úkonech.
KINESIOTAPING
KINESIOTAPING Léčba akutních i chronických onemocnění pohybového aparátu.
Účinky kinesiotapingu:
Kinesiotaping je metoda, která je hojně používána na léčení bolestí svalů, vazů a kloubů, ať už se jedná o namožené, natažené či oslabené svaly, různé otoky nebo bolesti kloubů. Díky snadné aplikaci lze rovněž léčit bolestivé jizvy, stavy po ortopedických nebo onkologických operacích a široké uplatnění nachází metoda u sportovců všech odvětví.
Páska je aplikována na postižené místo tak, že umožňuje přirozený pohyb v plném rozsahu, oslabenému svalstvu zajistí potřebnou podporu a stabilizaci, stimuluje svalstvo a nervová zakončení a díky pevnému ale pružnému nalepení lehce přizvedává kůži a spojenou tkáň. To umožňuje volný přítok krve a dalších tělních tekutin do svalu a kolem něj. Zanícené tkáně jsou tak lépe čištěny vnitřním léčebným procesem našeho těla, bolest rychleji odeznívá a následné hojení je rychlejší.
Pro namožené svaly, které potřebují uvolnit od bolesti a ztuhlosti, je páska nanášena bez předpětí. Pro oslabené nebo vážněji zraněné svalstvo, které potřebuje více podpory a korekci pohybu, je páska nanášena s lehkým předpětím.
Kinesiotaping páska odolává vodě při běžném pocení a sprchování, což umožňuje terapii o délce 3 až 4 dní na jedno nalepení. Většina pacientů zaznamená zlepšení v postiženém místě již během prvních 24 hodin.
Kinesiotaping je ideálním doplňkem většiny procedur díky jejímu dlouhodobému působení. Pro zahájení terapie je vhodné kompletní vyšetření fyzioterapeutem a sestavení rehabilitačního plánu každému pacientovi na míru.
CENÍK
Cena kinesiotapu - 1 cm tapu do šíře 5 cm je 1 Kč + 50 Kč aplikace.
Informace a objednávky získate na:
Mobil: 702 081 033
Pevná: 469 777 932
BAŇKOVÁNÍ
Baňkování se používá při onemocnění pohybového aparátu a svalových problémech. Dochází při něm k velmi intenzivnímu prokrvování svalových tkání a buněk.
Velmi dobrými výsledky se může baňkování pochlubit při boji s celulitidou, osvědčuje se také při bolestech provázejících menstruační cyklus. Vhodné je rovněž při boji proti astmatu nebo obrně. Úspěchů ovšem dosahuje i při léčení trávicího a dýchacího systému, výjimečně i při zažívacích problémech.
Účinky baňkování:
Účinek baňek je trojí:
Indikace - vhodné pro:
Baňkování se nedoporučuje:
Doba aplikace baňkování
Účinná doba působení masáže baňkováním je mezi 5 a 20 minutami, pravidelně 2-3krát v týdnu. Počet návštěv není limitován, příznivé účinky jsou postřehnutelné již po prvních aplikacích baňkování.