PROCEDURY

INDIVIDUÁLNÍ LTV

Individuální LTV (léčebná tělesná výchova) je komplex rehabilitačních přístupů a postupů směřujících k obnovení hybných a funkčních schopností organismu. Provádí ji specialisté v oboru fyzioterapie na individuálních cvičebnách dle předpisu lékaře. Zahrnuje např. techniky měkkých tkání (měkké techniky), mobilizace a trakce, nácvik uvolňujících manévrů, stabilizaci svalového korzetu trupu, úpravu pohybových stereotypů, senzomotoriku a další.

 Jedná se o různé typy LTV:

Cvičení pro správné držení těla, cvičení při bolestech zad, cvičení plochonozí, cvičení pro celkovou kondici, uvolňovací a protahovací cviky, poúrazové cvičení

MĚKKÉ A MOBILIZAČNÍ TECHNIKY

Měkké techniky je ošetření zaměřené na svalové úpony, svalové fascie, šlachy, podkoží a kůži. Slouží také jak k uvolnění svalových spasmů a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách, tak i k celkovému uvolnění.

Provádí se bez použití masážních emulzí. Nervová zakončení a receptory (čidla) v kůži, podkoží a šlachách přenášejí po mechanickém podráždění impulsy reflexním obloukem do vnitřních orgánů v daném segmentu, čímž se dají reflexní cestou ovlivnit porušené funkce těchto orgánů. Vzruchy přenesené nervovými drahami do mozku mají pozitivní vliv i na psychiku, čímž se vysvětluje celkový zklidňující účinek.

CVIČENÍ S MÍČI A OVERBALLEM

Overball (zdravotní míček) je cvičební pomůcka, která se používá v oblasti rehabilitace a fyzioterapie. S tímto malým, lehkým, nafukovacím, pružným míčkem o průměru 28 cm lze  provádět opravdu širokou škálu posilovacích, protahovacích a vyrovnávacích cviků, které můžete cvičit nejen doma, ale také je zařadit do lekcí cvičení při posilování a závěrečném strečinku.

 Při cvičení s balančními pomůckami, jako je také overball, dochází k zapojování hlubokého stabilizačního svalového systému - dna pánevního, šíjových svalů, hlubokých ohýbačů krku a hlubokých svalů zádových, které spolu s břišním svalstvem fixují páteř.

Protože při denním pohybu namáháme hlavně svaly povrchové, často není náš hluboký stabilizační svalový systém dostatečně zapojován a je málo vyvinutý, nedrží správně páteř a my ji pak často přetěžujeme. Cvičení s overbally s využíváním “balancování” a zapojování hlubokých svalů odstraňuje svalovou nerovnováhu, pomáhá nám správně zpevnit tělo a zlepšit jeho držení.

Všem, co rádi zkouší něco nového, doporučuji vyzkoušet cvičení s overbally. Overballem si můžete také podložit židli a sedět na něm v práci či u televize, v autě jím můžete podepřít bedra. Odlehčíte tak trochu své páteři.

 MASÁŽ ZAD A ŠÍJE

Masáž zad a šíje ulevuje od bolestí v hrudní a bederní oblasti páteře, způsobených především špatným držením těla a nošením břemen v jedné ruce.

Masáž zad a šíje odstraňuje ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Masáž zad je naprosto uvolňující, dá nám vychutnat pocit uvolnění a pozitivního naladění. Naše tělo náhle zjistí, jaký je požitek volně dýchat, stát a pohybovat se.

Doporučení:
U masáže zad a šíje se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech. Masáž zad a šíje uvolňuje napětí v dolní části zad. Je velmi účinná po dlouhém sezení nebo po dlouhých jízdách autem.

Vhodné pro ženy i muže.

MASÁŽ DOLNÍCH KONČETIN

Těžké a unavené nohy? Kdo tento pocit nezná a kdo by o ně stál? Vraťte svým nohám lehkost. Zátěž, kterou musejí snášet je veliká a péče, kterou jim dáváme je zdaleka nedostačující. Uklidnění a harmonie pro naše nohy znamená to samé pro naše celé tělo a každodenní vnitřní soulad.

Naše tělo bývá velmi přetěžováno dlouhým sezením či stáním. Končetiny jsou pak unavené, natékají. To vše provází bolest způsobena zhoršenou funkcí oběhového systému.

Masáž dolních končetin je velmi oblíbená pro své léčebné účinky a omezení rizika tvorby civilizačních nemocí, které jsou spojeny s poruchami krevního oběhu. Masáž nohou je velmi uvolňujícím i léčebným dárkem pro naše tělo. Terapie zlepšuje krevní i lymfatický oběh, navozuje déletrvající pocit lehkých nohou, zbavuje únavy i bolesti a udržuje člověka v dobré fyzické a psychické kondici.

VÍŘIVKA NA RUCE A VÍŘIVKA NA NOHY

Prokrvení končetin, zlepšení rozsahu pohybu v kloubech

 Indikace:

poúrazové stavy, otoky končetin, bolesti, artróza kloubů

 PERLIČKOVÁ KOUPEL

Perličková koupel Vám pomůže při odbourání stresu, bolestech kloubů, páteře, regeneraci svalstva, poruchách spánku, zlepší krevní oběh.

Tato procedura probíhá vleže či vsedě na masážní rohoži v teplé vodě. Její účinek je obvykle posilován přidáním vhodné koupelové soli.

 Účinky:

podporuje srdeční činnost a krevní oběh, zlepšuje dýchání, pomáhá předcházet bolestem páteře a kloubů, příznivě působí při nervovém vyčerpání, stresu a depresích, aktivizuje látkovou výměnu, je účinná při poruchách potence, podporuje činnost vnitřních orgánů, celkově uvolňuje, zpevňuje pokožku a vazivo, odbourává přebytečné tuky, přináší celkové osvěžení a uklidnění

 Kontraindikace:

těžká onemocnění nervového původu, akutní zánětlivé stavy, dekompenzovaná onemocnění srdce a těžké oběhové poruchy, těhotenství.

PODVODNÍ MASÁŽ

Tato masáž je poskytována většinou v lázních, ale také na rehabilitačních pracovištích. Využíváme při ní relaxační působení vody a působení proudu vody pod tlakem, kterou aplikujeme na tělo z masážní trysky. Způsob aplikace: Při této masáži je člověk celý ponořen ve speciální vaně, v příjemně teplé vodě s teplotou 35 - 37 ° C, což působí na celkové uvolnění svalů a kloubů. Masér nebo fyzioterapeut pak provádí masáž pomocí trysky, která může mít různý průměr. Podle toho, zda chceme působit bodově do hloubky, použijeme trysku s menším průměrem nebo pokud chceme působit více plošně, použijeme trysku většího průměru. Trysku držíme přibližně 10-15cm od těla klienta. Postup masáže: klientovi, pak jak se ponoří do vany, přizpůsobíme polohu těla pomocí výškově regulovatelného lehátka, případně opěrkou na nohy, či různými podložkami. Necháme ho pár minut relaxovat, aby si zvykl na vodní prostředí. Pak začínáme s masáží, nejdříve na větších svalech dolních a horních končetin zepředu. Vždy postupujeme směrem od končetin k trupu. Tryskou děláme spirálovité nebo i přímé pohyby. Po promasírování přední části těla, se klient otočí a promasírujeme zadní část. Míjíme kostěné výběžky, hrany kostí, křečové žíly, citlivé a bolestivé místa a intimní partie.

Trvání masáže: 5 - 20 minut podle rozsahu a místa masáže.

Účinek masáže je velmi intenzivní, proto je pak nezbytný alespoň půlhodinový odpočinek na lehátku.

 Indikace:

stavy po operacích a úrazech pohybového aparátu, chronické degenerativní a revmatické choroby pohybového aparátu, stavy po obrnách a ochrnutí, Jizevnatá defekty kůže, skoliózy, chybné držení těla, obezita.

 Kontraindikace:

nehojící se kožní defekty, infekční kožní choroby, přecitlivělá kůže, všechny choroby v akutním stádiu, infekční choroby, zhoubné nádory, vysoký krevní tlak, inkontinence moči a stolice, aktivně psychózy, epilepsie s častým výskytem záchvatů.

ULTRAZVUK

Ultrazvuková terapie se naopak ukázala jako velice účinná při mnoha potížích. Během terapie na ošetřované tkáně působí jednak mechanická a jednak tepelná energie. V místě ošetření tak dochází k lokálnímu zvýšení teploty, což má za následek například zlepšení prokrvení, uvolnění napětí, rovněž se urychluje proces hojení a dochází k odstranění bolesti.Terapie ultrazvukem je proto vhodná při chronických zánětlivých onemocnění kloubů, poúrazových stavech, ale také k léčbě cévních a kožních onemocnění.

ELEKTROTERAPIE

Elektroterapie je oblíbená terapie, jenž využívá různé druhy elektrických proudů, které zlepšují prokrvení tkání, uvolňují napětí svalů nebo je naopak posilují. Působí proti bolesti a zánětu. Typ elektroléčebné procedury se volí podle převažujícího typu onemocnění. Je možné léčit choroby pohybového aparátu, poruchy prokrvení, zánětlivá a degenerativní onemocnění, pooperační stavy, kožní problémy apod.

 Působí také proti bolesti a zánětu. Typ elektroléčebné procedury se volí podle převažujícího typu onemocnění. Obecně je možno říci, že elektroléčba působí zejména proti bolesti (má analgetický efekt), zvýšenému napětí svalů (myorelaxační efekt), zvyšuje prokrvení tkání a tkáňový metabolismus, má příznivý vliv na zmenšení otoků.

Indikace:
Elektroterapie je proto vhodná při onemocněních pohybového aparátu, zejména u chronických a degenerativních onemocnění, u pooperačních stavů, úrazových stavů, při chronických gynekologických a urologických zánětech, při onemocněních trávicího a dýchacího ústrojí, u kožních onemocnění a dalších.

MAGNETOTERAPIE

Magnetoterapie využívá pulsního elektromagnetického pole. Aplikace se provádí pomocí válcových nebo plochých aplikátorů. Má protizánětlivý a protibolestivý účinek, způsobuje roztažení cév, uvolňuje svalové napětí a spasmy. Urychluje hojení kostí i měkkých tkání. Indikací jsou především degenerativní, zánětlivá a funkční onemocnění pohybového aparátu.

LASEROTERAPIE

Tato velice jednoduchá, neinvazní a bezbolestná metoda slouží ke zlepšení energetické bilance, zvýšení imunity organismu a má výrazné hojící účinky. Řeší akutní i chronické obtíže zánětlivého či nezánětlivého charakteru. Laserová terapie je vhodná k ošetření poruch kožní povahy, zejména akné, keloidních a tuhých jizev, strií, ekzémů, oparů, aftů apod. Je dlouhodobě klinicky ověřená, a nevyvolává vedlejší účinky.

RAŠELINOVÝ ZÁBAL

Zábaly lze používat jako podpůrný prostředek při syndromech svalového přetížení při sportu, pracovním zatížení apod. Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Forma jednorázových aplikací obsahujících velké množství organických a minerálních látek, které se za pomoci tepelné podpory dostávají do našeho těla, mají rovněž blahodárný vliv na pokožku.

LAVATHERM, SOLUX

LAVATHERM je hřejivý balíček vyrobený z PVC, který je naplněn tekutou náplní, nejedovatým nátriumacetátem. Prohnutím aktivační tyčinky dochází řetězové krystalizaci a čirá kapalina se mění v bílou hmotu, přitom vzniká sálavé teplo až 54 °C, které příjemně hřeje po dobu desítek minut až několik hodin (závisí na velikosti sáčku a izolaci vůči okolí).

Použití při tepelné terapii:

teploterapie, rehabilitace, bolesti zad, svalů, problémy s menstruací, revma, masáže. Dále nalezne široké uplatnění v praktickém životě vždy, když je žádoucí příjemné teplo.

Použití při chladové terapii:

LAVATHERM jako termomédium má i svojí chladivou funkci. Po 15 - 30 min. v ledničce přebírá teplotu 4 - 6 °C (v mrazničce -6 °C) a zůstává stále měkký a poddajný. Takto se používá při kryoterapii, jako chladivý obklad na pohmožděninyči otoky, migrény, bolesti hlavy a zubů, horečky, bodnutí hmyzem a podobně.

SOLUX - pro zlepšené prokrvení tkáně, ústup bolesti a svalovou relaxaci

Solux je umělým zdrojem infračerveného záření. Vlivem infračerveného světla se také uvolňují kožní póry. Světlo zmírňuje bolesti revmatického původu a bolesti svalů. Díky všem svým vlastnostem je vhodné pro léčebné a kosmetické účely.

Indikace:

u chronických bolestivých syndromů pohybového systému, artróz a dalších pohybových onemocnění.

Solux pomáhá při těchto nemocích:

Ischias, blokáda krční páteře, zánět středního ucha, revmatické potíže, bolesti svalů, akné, nemoci z nachlazení, zánět mandlí, artrotické bolesti, zánět hrtanu, nosních dutin, bolesti zubů, hematomy, malá (nekrvácivá) poranění, jizvy, dna, při sportování a léčebné gymnastice. Při masážích a kosmetických úkonech.

KINESIOTAPING

KINESIOTAPING Léčba akutních i chronických onemocnění pohybového aparátu.

Účinky kinesiotapingu:

 • zmírnění bolesti
 • zmírnění otoků
 • zlepšení prokrvení
 • podpora svalů

 

 

Kinesiotaping je metoda, která je hojně používána na léčení bolestí svalů, vazů a kloubů, ať už se jedná o namožené, natažené či oslabené svaly, různé otoky nebo bolesti kloubů. Díky snadné aplikaci lze rovněž léčit bolestivé jizvy, stavy po ortopedických nebo onkologických operacích a široké uplatnění nachází metoda u sportovců všech odvětví.

Páska je aplikována na postižené místo tak, že umožňuje přirozený pohyb v plném rozsahu, oslabenému svalstvu zajistí potřebnou podporu a stabilizaci, stimuluje svalstvo a nervová zakončení a díky pevnému ale pružnému nalepení lehce přizvedává kůži a spojenou tkáň. To umožňuje volný přítok krve a dalších tělních tekutin do svalu a kolem něj. Zanícené tkáně jsou tak lépe čištěny vnitřním léčebným procesem našeho těla, bolest rychleji odeznívá a následné hojení je rychlejší.

Pro namožené svaly, které potřebují uvolnit od bolesti a ztuhlosti, je páska nanášena bez předpětí. Pro oslabené nebo vážněji zraněné svalstvo, které potřebuje více podpory a korekci pohybu, je páska nanášena s lehkým předpětím.

Kinesiotaping páska odolává vodě při běžném pocení a sprchování, což umožňuje terapii o délce 3 až 4 dní na jedno nalepení. Většina pacientů zaznamená zlepšení v postiženém místě již během prvních 24 hodin.

Kinesiotaping je ideálním doplňkem většiny procedur díky jejímu dlouhodobému působení. Pro zahájení terapie je vhodné kompletní vyšetření fyzioterapeutem a sestavení rehabilitačního plánu každému pacientovi na míru.

CENÍK

Cena kinesiotapu - 1 cm tapu do šíře 5 cm je 1 Kč + 50 Kč aplikace.

Informace a objednávky získate na:

Mobil: 702 081 033

Pevná: 469 777 932

 

 

 

 

 

 

 

 

BAŇKOVÁNÍ

Baňkování se používá při onemocnění pohybového aparátu a svalových problémech. Dochází při něm k velmi intenzivnímu prokrvování svalových tkání a buněk.

Velmi dobrými výsledky se může baňkování pochlubit při boji s celulitidou, osvědčuje se také při bolestech provázejících menstruační cyklus. Vhodné je rovněž při boji proti astmatu nebo obrně. Úspěchů ovšem dosahuje i při léčení trávicího a dýchacího systému, výjimečně i při zažívacích problémech.

Účinky baňkování:

 • urychluje kožní metabolismus, stimuluje nervová zakončení
 • pozitivně působí na menstruační problémy, detoxikuje organismus
 • příznivě stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje trávení a vstřebávání živin
 • odstraňuje problémy s močovým měchýřem, přináší úlevu při dýchacích obtížích
 • stimulací krevního a lymfatického oběhu zvyšuje teplotu ve svalech

Účinek baňek je trojí:

 • mechanický   -když se tělo prokrví a uvolní
 • reflexní -ovlivňující vnitřní orgány
 • metabolický - probudí lymfatický systém člověka, z jehož těla se tak po další dny odplaví velké množství škodlivin.

Indikace - vhodné pro:

 • Masáž šíje- pomáhá odstranit bolesti hlavy, potlačit migrénu a zároveň uvolnit svalstvo v této oblasti
 • Masáž bederní páteře- baňkování vám spolehlivě odstraní bolesti zad, baňkování dokonce pomáhá při bolestivé menstruaci a při ledvinových potížích
 • Masáž hrudní páteře- provádí se zezadu i zepředu) baňkování pomáhá při suchém kašli, pomáhá ulevit při astma, zánětech průdušek a dalších obtížích spojených s kašlem
 • Masáž podbřišku- baňkování je výborná metoda při problémech s močovým měchýřem a častých zánětech močových cest
 • Masáž lokte- masáž je účinná při všech bolestech (např. tenisový loket)
 • Masáž kyčelního kloubu- masáž baňkováním je vhodná při zánětech, bolestech kyčelního kloubu, aplikuje se přímo na postižený kloub
 • Masáž kolena- baňkování vás zbaví bolesti kolenního kloubu, pomůže při otocích způsobených namáháním kloubu či zraněním
 • Masáž chodidla a kotníku- baňkování při masáži chodidel pomáhá nejen při bolestech, ale i při gynekologických potížích, baňkování zlepšuje funkci srdce a napomáhá prokrvení končetin
 • Indikovány jsou jak traumatické stavy v subakutním či subchronickém stádiu i chronické otoky způsobené poruchou lymfatického systému.

Baňkování se nedoporučuje:

 • při hnisavé infekci nebo akutním otevřením zranění
 • při silné únavě
 • pokud je kůže poškozená a při těžkých otocích
 • při srdečních onemocněních, křečových žílách a trombózách
 • těhotným ženám se nedoporučuje baňkování v oblasti podbřišku a spodních beder

Doba aplikace baňkování

Účinná doba působení masáže baňkováním je mezi 5 a 20 minutami, pravidelně 2-3krát v týdnu. Počet návštěv není limitován, příznivé účinky jsou postřehnutelné již po prvních aplikacích baňkování.

 

PŘÍJEM PACIENTŮ

Informace ohledně příjmů pacientů Vám poskytne paní Prokopcová Pavla, (733 535 832), nebo MUDr. Jiří Pohanka (602 108 564).

 

 PODĚKOVÁNÍ

Opět děkujeme panu starostovi z obce Bystřec za sponzorský dar, který jsme obdrželi v měsíci březen 2023. Finanční hotovost bude použita na nákup WC křesel pro naše pacienty.

 

V listopadu 2022 jsme od obce Bystřec převzali opakovaný peněžní dar, tentokrát ve výši 32 000 Kč. Moc si tohoto daru vážíme a panu Ing. Tomáši Šťastnému a jeho kolegům ze zastupitelstva obce Bystřec ještě jednou upřímně děkujeme. Hotovost byla použita na nákup nového oxygenerátoru, který pomáhá nemocným s onemocněním dýchacích cest.

kyslikovy-koncentrator.jpg

 

Naše zařízení velice děkuje zastupitelstvu a panu starostovi obce Bystřec, za poskytnutí sponzorského daru na vybavení naší LDN.

Peníze byly použity na nákup rehabilitačních pomůcek.

meyra-ctyrkolove-predloketni-choditko-s-podpurnou-deskou-ambona-vcbk2a.jpg

 

SKM_C250i22121211030.jpg

 Naše zařízení dále děkuje obci Orličky za výrobu vánočních přáníček pro naše pacienty.

 

V budově LDN byla zřízena veřejná WIFI síť.

wifi.jpg

 

NABÍDKA OBĚDŮ PRO VEŘEJNOST

Nevyplatí se Vám doma vařit?
Dochází Vám inspirace v přípravě jídel?

Přijďte si k nám pro oběd!

 

Standardy kvality sociálních služeb

Na základě inspekční zprávy ze dne 13. 10. 2011 splňuje naše oddělení sociálních lůžek standardy kvality sociálních služeb.U

15. 7. Jindřich

Zítra: Luboš

Návštěvnost stránek

315415